Steigšanās rudenīgajā dārzā var kļūt liktenīga
Steigšanās rudenīgajā dārzā var kļūt liktenīga
Īsākas dienas dod augiem signālu, ka tuvojas ziema. Daži rudens darbi ir jāpaveic pirms aukstuma iestāšanās, bet pārlieka steiga siltā rudenī var kļūt augiem liktenīga. Šī gada karstums un sausums ir etekmējis daudzu augu augšanas ritmu.
Pateicoties siltajai vasarai dažas košumdobes un augļkoki zied jau otro reizi. Savukārt sausums liek dažiem augiem gatavoties rudenim agrāk nekā parasti.
- Atkārtota ziedēšana augiem nav nekas slikts, vienīgais, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, nākamajā gadā ziedu var būt mazāk. Savukārt, sausums var būt ziemcietēm liktenīgs. Mūžzaļie augi ir apdraudēti, un var nākamajā ziemā izkalst, brīdina Biolan dārzkopības eksperte Inese Käspri.
Skujkoki un krūmi, rododendri un daudzgadīgie dekoratīvie augi, piemēram, parastā kumeļpēda un galotņu pahisandra ir jutīgi pret pavasara sauli.
- Tagad ir tik sauss, ka daudzgadīgiem augiem nav zemē pietiekami daudz ūdens rezerves. Kad ziemā būs maz sniega, augiem sauss pavasaris būs īpaši liela problēma. Tādēļ rudenī daudzgadīgie augi ir pietiekami jālaista, it īpaši mūžzaļie augi, stāsta Inese Käspri.
Garšaugi aug dārzā un uz balkona līdz salnām, bet ar pirmajiem saliem daudzi no viņiem iet bojā. Garšaugu audzēšanas sezonu var turpināt telpās.
- Garšaugus pārstāda podā un ienes telpā, pēc iespējas gaišā vietā. Pārstādīšanas laikā nogriež garos stublājus un to lapas izkaltē ziemai. Apgriešana samazina ūdens iztvaikošanu no augiem un uzlabo augu augšanu iekštelpās, dod padomu Inese Käspri.
Visvairāk no aukstuma baidās bazilika. Uz tās lapām ir redzami tumši plankumi jau ilgāku laiku pirms aukstuma iestāšanās. Tur pretim, piemēram, mētras un timiāns aug arī pēc neliela sala.
Lielākajai daļai puķu sīpolu labākais stādīšanas laiks ir septembris- oktobris. Pirms stādīšanas augsnei ir jābūt atdzisušai līdz 10 grādiem.
- Pārāk siltā augsnē iestādītie puķu sīpoli sāks dīgt un ziemā var izsalst. Šā gada rudenī ir jāgaida augsnes atdzišana. Stādīšanu gaidošie puķu sīpoli būtu jāuzglabā mājās un vēsumā, saka Inese Käspri.
Vispirms tiek stādīti mazie puķu sīpoli, piemēram, sniegpulkstenītes un hiacintes, bet tulpes var stādīt līdz zemes sasalšanai.