Kompostēšana rindu mājās un dzīvokļu biedrībās

Kompostēšana rindu mājās un dzīvokļu biedrībās

Sašķirotos bioatkritumus var pārstrādāt, ievietojot speciāli paredzētajos konteineros un nosūtot tos uz pārstrādes rūpnīcām vai arī kompostējot pašiem. Mājsaimniecībās ar nelielām savrupmājām vai dzīvokļu sabiedrībām kompostēšana ar kaimiņiem ir ekonomiski izdevīgs un videi draudzīgs veids, kā rīkoties ar bioatkritumiem.

Kompostēšana rindu mājās un dzīvokļu biedrībās

Sašķirotos bioatkritumus var pārstrādāt, ievietojot speciāli paredzētajos konteineros un nosūtot tos uz pārstrādes rūpnīcām vai arī kompostējot pašiem. Mājsaimniecībās ar nelielām savrupmājām vai dzīvokļu sabiedrībām kompostēšana ar kaimiņiem ir ekonomiski izdevīgs un videi draudzīgs veids, kā rīkoties ar bioatkritumiem.

Bioatkritumu kompostēšana savā īpašumā prasa nedaudz vairāk laika un pūļu nekā bioloģisko atkritumu vākšana atsevišķi, taču iedzīvotāji tiek atalgoti ar izmaksu ietaupījumu un dabīgu komposta augsni. Vairāki kaimiņi var pievienoties kompostēšanas procesam, un iegūto komposta augsni var dalīt starp kaimiņiem, kuri ir pievienojušies kopīgajam kompostēšanas procesam.

Kuru kompostētāju izvēlas kopīgai kompostēšanai?

Lai visu gadu kompostētu virtuves atkritumus, nepieciešams kompostētājs, kas ir noturīgs pret laikapstākļiem, kaitēkļiem un ir siltumizolēts. Arī kompostētājam jābūt pietiekami lielam, lai tajā varētu ievietot vairāku mājsaimniecību bioloģiskos atkritumus. Biolan Ātrais kompostētājs 500 ir ideāli piemērots kopienas kompostētājam, ar kuru pietiek, lai kompostētu 2-5 mājsaimniecību vai aptuveni 20 iedzīvotāju bioloģiskos atkritumus.

Papildus kompostētājam jums būs nepieciešams pāris papildu aprīkojums, ko ir prātīgi iegādāties uzreiz. Tādā veidā kopīgā kompostēšana arī turpmāk būs vienkārša.

Lai sāktu vispārēju kompostēšanu, iegādājieties šādus materiālus:

  • Izolēts, kaitēkļu drošs kompostētājs Biolan Ātrais kompostētājs 500
  • Tvertne komposta pakaišiem, piemēram, spainis ar vāku.
  • Pāris maisi Biolan Pakaiši kompostam un sausajām tualetēm.
  • Tverni, piemēram, vidēja izmēra plastmasas ūdens kanna
  • Komposta maisītājs komposta jaukšanai
  • Lāpsta ar taisnu galu un ķerra kompostētāja iztukšošanai.
  • Konteineri bioatkritumu savākšanai visām mājsaimniecībām, kas pievienojas kolektīvai kompostēšanai. Piemērots konteinera tilpums ģimenei ar bērniem ir 5-10 litri.

Kur tiks novietots kompostētājs?

Kompostētājs ir novietots vietā, kur ir ērti ievietot bioatkritumus visu gadu. Laba vieta parasti atrodama citu atkritumu konteineru tuvumā. Jābūt arī vietai, kur iztukšot kompostu. Kompostētājs tiek novietots uz cieta pamata vietā, kur neuzkrājas ūdens.

Izvēloties vietu, ir vērts ņemt vērā, ka, kompostējot, var izdalīties šķidrums(filtrāts). No komposta ir jānāk ārā liekajam šķidrumam, lai komposts netiktu piesātināts. Šis tā sauktais filtrāts nav bīstams, taču var iekrāsot, piemēram, atkritumu konteinera pamatnes grīdu.

Biolan Ātrajam kompostētājam 500 ir filtra caurums ierīces aizmugures apakšā. Ja kompostētājs atrodas uz grīdas, filtrāts tiek novadīti no kompostētāja caur šļūteni. Šajā gadījumā komplektācijā iekļautais šļūtenes nipelis ir savienots ar filtra atveri, kur var uzstādīt šļūteni ar iekšējo diametru 19 mm un novirzīt šķidrumu, piemēram, uz grīdas noteku vai tvertni.

Labi funkcionējoša kompostēšanas procesa laikā komposts nepārtraukti "elpo". Tāpēc tam ir nepieciešama atbilstoša ventilācija. Biolan Ātrajam kompostētājam 500 vāka izplūdes vārstam iespējams pieslēgt 75 mm vai 50 mm plastmasas cauruli, ja kompostētājs ir uzstādīts zem nojumes.

Kompostēšanas uzsākšana.

Kompostēšana aizņem ļoti maz laika, parasti apmēram 20 minūtes nedēļā.

Kompostēšana ir vienkārša un raita, ja iedzīvotājiem, kuri pievienojušies kolektīvajai kompostēšanai, tiek izskaidroti atkritumu šķirošanas un komposta apsaimniekošanu. Rakstiskas instrukcijas bioatkritumu šķirošanai jāizdala katrā mājsaimniecībā, instrukcijas var iegūt pašvaldību vai atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu mājaslapās.

Biolan Pikakompostori 500, sekoitus

Kā rūpēties par  kompostētāju?

Katra mājsaimniecība savus bioloģiskos atkritumus ievieto  kompostētājā un apkaisa tos ar  plānu pakaišu kārtu. Apmēram vismaz trešā daļa no pievienotā bioatkritumu daudzuma sastāv no pakaišiem.

Par kompostēšanu atbildīgā persona nodrošina, lai pakaiši būtu pieejami pietiekamā daudzumā. Viņa pienākumos ietilpst komposta samaisīšana ar Komposta maisītāju apmēram reizi nedēļā. Maisīšana novērš komposta pārmērīgu sablīvēšanos un nodrošina vienmērīgu kompostēšanu.

Kompostētājā neievietot bioloģiski noārdāmos atkritumu maisus. Tie sadalās ļoti lēni un slēgtajā maisā bioatkritumi, nepietiekama skābekļa apstākļos, sāk pūt. Tā rezultātā bioloģiski noārdāmo plastmasas maisiņu fragmenti ir redzami komposta augsnē, kad kompostētājs tiek iztukšots.  Ja nejauši tiek ielikts kaut kas, kas nekompostējas, tas ir jāizņem jau maisīšanas posmā.

Komposta mitruma kontrole ir viens no galvenajiem uzdevumiem personai, kas atbild par kompostēšanu. Komposta masai jābūt nedaudz mitrai, bet ne pārāk sausai, lai nodrošinātu efektīvu kompostēšanas procesu. Maisot  kompostu, ir iespējams viegli novērtēt tā mitrumu. Var arī pārbaudīt mitrumu, ņemot kompostu rokā un saspiežot to cimdā. Ja cimds kļūst slapjš vai ir iespējams izspiest dažus ūdens pilienus no komposta, tas norāda, ka tas ir pietiekami mitrs. Ja ūdens notek, komposts ir pārāk mitrs un maisīšanas laikā ir jāpievieno pakaiši, lai sausinātu komposta masu.

Kad kompostētājs sāk pildīties, ir laiks izņemt jau gatavo komposta masu caur lūku kompostētāja apaksā. Iztukšošana ir viens no uzdevumiem, kas jāveic personai, kas atbild par kompostēšanu.