KAKTUSU KOPŠANA.

KAKTUSU KOPŠANA.

Lai gan kaktusiem patīk gaisma, tie ir jālaista retāk par citiem istabas augiem.

KAKTUSU KOPŠANA.

Lai gan kaktusiem patīk gaisma, tie ir jālaista retāk par citiem istabas augiem.

Biolan kaktusu augsne ir speciāla augsne ar pareizi sabalansētu skābumu, blīvumu un organisko barības vielu saturu.

Kaktusu dzimtene ir Ziemeļamerika un Dienvidamerika. To izmēri svārstās no mazītiņiem eksemplāriem līdz kokiem līdzīgiem augiem. Kaktusa lapas ir samazinājušās līdz adatu izmēram.

Lielākā daļa kaktusu pie mums ir ieradušies no sausiem apvidiem. Pēc ārējā izskata tie atgādina resnus stabus vai ovālas bumbas, un savā dzimtenē aug saules apspīdēti, tā ka arī mūsmājās kaktusiem būs piemērota saulaina dienvidu palodze.

Pie otrās grupas pieder tropu mežu kaktusi, kas tiek saukti par virsaugiem, piem. lapu un posmainu stumbru kaktusi kā arī kāpelējošie kaktusi. Tie aug uz koku stumbriem noēnojumā un necieš karstumu arī puķpodā.

Kaktusus stāda smilšainā augsnē.

Savvaļā kaktusi aug smilšainās, grantainās un akmeņainās vietās. Kaktusu stādīšanai būtu jāizvēlas smilšaina un nedaudz skāba augsne. Kaktusiem patīk šaurība, tāpēc tos ieteicams stādīt nelielos māla podiņos bez glazūras.

Uzmanīgi ar kaktusu mēslošanu.

Biolan Barības vielu šķidrums ir lieliski piemērots kaktusu mēslošanai. Mēslojumu ik pēc divām nedēļām pievieno laistīšanas ūdenim, turklāt nedaudz mazāk nekā citiem istabas augiem.

Kaktuss uzzied pēc miera perioda.

Lai kaktuss sāktu ziedēt, tam ir nepieciešams miera periods. Miera periodā kaktusam nodrošina vēsu (10–15° C), apgaismotu un sausu vietu. Laistīšanu var pārtraukt vai samazināt līdz minimumam. Ja miera periodā vēsumu nevar nodrošināt, tad kaktuss neziedēs. Vasarā kaktusus var iznest, piemēram, uz lodžijas. Vasarā tos regulāri laista.

Kaktusu kopšana pa mēnešiem.

  • Decembris– janvāris: kaktusus tur gandrīz pilnīgā sausumā. Sistemātiski laista tikai Ziemassvētku kaktusus; vaskaino ripsāli un Ziemassvētku kaktusu var nedaudz piebarot. Visiem kaktusiem var dot papildu apgaismojumu 4 stundas dienā.
  • Februāris–marts: pēc miera perioda ir pienācis īstais kaktusu pārstādīšanas laiks. Ar laistīšanu tomēr jāuzmanās.
  • Aprīlis–maijs: pēc pārstādīšanas kaktusus novieto uz noēnotas palodzes, lai pasargātu no karstās pusdienu saules. Uzsāk piebarošanu ar šķidro mēslojumu. Mēslojumu dod mazākā koncentrācijā nekā citiem istabas augiem. Laistīšanu palielina un pusdienās augus var nedaudz apsmidzināt. Spraudeņus var ņemt no spēcīgiem dzinumiem.
  • Jūnijs–jūlijs: visi citi kaktusi var atrasties gaismā, bet Ziemassvētku kaktuss, lapu kaktuss un vaskainais ripsālis dod priekšroku noēnojumam. Turpina mēslošanu. Labs laiks spraudeņu gatavošanai.
  • Augusts–septembris: visiem kaktusiem jāatrodas dienas gaismā. Tikai neiesakņotiem spraudeņiem izvēlas daļēji noēnotu vietu. Retāk mēslo un laista. Ziemassvētku kaktusam ļauj atpūsties.
  • Oktobris–novembris: visus kaktusus novieto labi apgaismotā vietā. Ja iespējams, 2–3 stundas dienā var dot papildu apgaismojumu ar augu lampu. Mēslošanu pārtrauc un manāmi samazina laistīšanu, jo kaktusiem ir iestājies miera periods.