ISTABAS AUGU PAVAIROŠANA

ISTABAS AUGU PAVAIROŠANA

ISTABAS AUGU PAVAIROŠANA

Daudzus istabas augus var ātri un viegli pavairot, sadalot vecos augus vai paņemot no tiem spraudeņus. Pavairošanas veids mainās atkarībā no augu augšanas veida. Lakstaugus pavairo sadalot ceru. Kāpelējošos augus var pavairot ar spraudeņiem. Augiem kuriem veidojas horizontāli atzarojumi – stīgas, ar stādiņu galā, ir ātrākais pavairošanas veids. Augus var arī pavairot izmantojot tikai augu lapas. Parasti vislabākais laiks istabas augu pavairošanai ir pavasaris, kad augi sāk mosties no ziemas.

Istabas augu pavairošana ar spraudeņiem.

Vienkāršs veids kā paņemt spraudeņus ir pavasarī apgriežot istabas augus . Nogrieziet spraudeni tā, lai uz tā būtu pāris lapu posmi. Noņemiet apakšējo lapu. Lielākajai daļai spraudeņu saknes veidojas vietā, kur bijušas lapas. Spraudenis žūst mazāk, ja tam nav daudz lapu, pietiek ar 1-3 veselām lapām.

LAPU SPRAUDEŅUS var ņemt no lielākās daļas augu. Lapu spraudeni var nogriezt no galvenā vai sānu dzinuma augšdaļas. Dzinumiem, ko sagriež spraudeņos, jābūt stipriem, spēcīgiem un veseliem. Nogriež apmēram 10 cm garu gabalu no dzinuma augšējās daļas un noņem apakšējo lapu. Griešanas vietu iespiež mitrā augsnē tik dziļi, lai lapas viszemākā pievienošanās vieta, no kuras tika noņemta lapa, paliktu augsnē. Vienā podā ieteicams stādīt vairākus spraudeņus.

Ja istabas augu spraudeņus diedzējat ūdens glāzē, atcerieties, ka, lai gan lapām vajadzīga gaisma, saknes efektīvāk attīstās tumsā. Aptumšojiet diedzēšanas trauku ar necaurspīdīgu audumu vai foliju. Iestādiet spraudeņus augsnē, kad tiem ir izveidojušās saknes.

KĀTA SPRAUDENIS ir no auga kāta vai dzinuma vidus nogriezts gabals. Kāta spraudeņi ir efektīvs veids, kā pavairot istabas augus, jo, piemēram, no viena kāpelējoša zaļā auga dzinuma var izgriest vairākus spraudeņus. Griež apmēram 10 cm gabalus, no kuriem noņem apakšējo lapu. No kātu spraudeņiem var viegli izaudzēt augus, kuru dzinumos ir sakņu gali. To vidū ir, piemēram, scindapsis, philodendrons un hoija( vaska puķe).

Dažus istabas augus var pavairot tikai no lapas vai pat no lapas gabaliņa. Visizplatītākais augs, ko pavairo no lapu spraudeņiem, ir sanpaulija. Spraudeņus nogriež no mātesauga. Lapas spraudeni pilnībā iestāda augsnē. Lapu spraudeņa apakšā izaug jauns augs, kuru var uzmanīgi noņemt un iestādīt jaunā podā.

Ar galotnes spraudeņiem pavairo:
Ar kāta spraudeņiem pavairo:
Ar lapu spraudeņiem pavairo:
Tradeskancija (Tradescantia albiflora)
Cissus (Efejvīns)
Begonija
Ķīnas roze
Scindapsis
Gloksīnija
Bendžamina fikuss (Ficus Benjamin)
Parastā efeja
Lapu kaktuss
Pelargonija
Vaska puķe
Peperomija
 
Kolumneja
Streptokarpi (Streptocarpus)
 
Madagaskaras jasmīns 
 
     

    

Spraudeņi iesakņojas ar gaisu bagātā augšanas vidē. Biolan augsne kaktusiem satur smiltis un smalcinātu vieglo granti, tādēļ augsne paliek gaisīga arī tad, kad ir slapja. Sukulenti un kaktusi būtu jāstāda ātri žūstošā augsnē kaktusiem.

Pirms stādīšanas salaistiet augsni, 1 dl ūdens/litrs augsnes. Pēc iestādīšanas uzturiet augsni mitru. Spraudenim, kas ir iesakņojies, ir vēlams neliels gaisa mitrums, tādēļ uz poda varat uzlikt caurspīdīgu plastmasas maisiņu, kurā izveidojiet nelielus caurumus, lai nodrošinātu ventilāciju. Miglošana palielina gaisa mitrumu. Podu ar spraudeni novietojiet gaišā vietā, bet ne tiešos saules staros.

Dzinumu augu sējeņi iesakņojas ātri.

Daļai istabas augu veidojas gari sānu dzinumi jeb stīgas, kuru galos veidojas jauni mazi stādi ar saknēm (piem., pušku hlorofīts). Šos augus ir ļoti viegli pavairot. Ja dzinumus apgriež un iestāda augsnē,  tie strauji apsakņojas. Jaunu īpatni  no mātesauga var  nogriezt uzreiz vai  pēc iesakņošanās.

Mazā podā ievietojiet iepriekš samitrinātu augsni kaktusiem un maigi iespiediet dzinumus augsnē. Iesakņošanās laikā mitriniet spraudeņu lapas ar smidzināšanu.

Ar dzinumiem var pavairot:
Stīgu akmeņlauzītes
Episcija
Pušķu hlorofīts

 

Dalīšana ir vienkāršs veids augu pavairošanai.

Visvienkāršākais veids istabas augu pavairošanai – un to atjaunošanai – ir dalīšana. Iepriekšējā dienā aplaistiet augu. Izņemiet no poda augu un uzmanīgi sadaliet daļās. Lai būtu vieglāk, varat izmantot nazi.

Jaunos istabas augu stādus stādiet atsevišķos podos. Izvēlieties augsni atbilstoši auga vajadzībām. Iesakām  universālo augsni Biolan melnzeme telpaugiem. Kaktusiem un sukulentiem izvēlieties Biolan augsni kaktusiem. Pirms stādīšanas podā samitriniet augsni un tikai pēc dažām dienām uzmanīgi, pakāpeniski sāciet sadalītā auga laistīšanu. Pēc dalīšanas novietojiet augu uz dažām dienām tālu no pārmērīga karstuma un mitriniet tā lapas.

Ar dalīšanu var pavairot:
Līdakaste
Klīvija
Aglonēma
Kalateja
Spatifīla