GURĶIS

GURĶIS

Gurķus var audzēt gan atklātā laukā, gan siltumnīcā, un ar Biolan padomiem tava raža būs vēl veiksmīgāka!

GURĶIS

Gurķus var audzēt gan atklātā laukā, gan siltumnīcā, un ar Biolan padomiem tava raža būs vēl veiksmīgāka!

Galvenais par gurķi

Gurķis ir viengadīgs lakstaugs no Cucurbitaceae dzimtas, kurā ietilpst arī melones, ķirbji un kivi. Tas ir ļoti jutīgs pret aukstumu un prasīgs attiecībā uz augšanas apstākļiem – lai iegūtu bagātīgu ražu, nepieciešams pietiekami daudz siltuma, mitruma un barības vielu.


Gurķu stādi attīstās strauji – pietiek ar 2–4 nedēļām

Un tie būs gatavi pārstādīšanai. Iepriekšēja kultivēšana ļauj iegūt agrāku ražu, taču pārāk ilga stādu audzēšana var palēnināt auga augšanu pēc pārstādīšanas. Optimālais stādu vecums ir aptuveni trīs nedēļas.

Gurķiem ir smalka sakņu sistēma, tāpēc tos ieteicams stādīt Biolan Sfagnu sūnu tabletēs, kas palīdz saglabāt saknes neskartas un veicina veiksmīgu ieaugšanu. Biolan Mini siltumnīcā sēklas dīgst vienmērīgi un ātri, ja tiek nodrošināta optimālā temperatūra – +22–24 °C. Apmēram nedēļu pēc sēšanas stādus var pārstādīt podiņos. Labs audzēšanas substrāts ir Biolan Augsne gurķiem. Apmēram nedēļu pēc sēšanas stādus var pārstādīt podiņos. Labs diedzēšanas substrāts ir Biolan Augsne sēšanai un piķēšanai. Gurķus var sēt arī tieši 10–12 cm diametra podos.

Biolan augsnes tiek ražotas, izmantojot kompostēšanas tehnoloģijas, un tās satur ilgstoši noturīgas barības vielas. Tāpēc tās nodrošina pietiekami daudz spēka īsam priekškultivācijas periodam. Ja stādus audzē ilgāk par trim nedēļām, laistīšanas ūdenim ieteicams pievienot Biolan Vistu mēslu granulas vai Biolan Dabīgo mēslojumu.

Jos kasvatat kurkun taimia yli kolme viikkoa, lisää kasteluveteen luomukasvatukseen soveltuvaa Biolan Ravinnenestettä. 

Stādīšanas laikā pievienojiet mēslojumu

Gurķi ir ļoti jutīgi pret aukstumu, tāpēc neapsildītā siltumnīcā tos stāda tikai maija beigās, bet atklātā laukā – jūnijā. Ja gurķus sēj tieši augsnē, tās temperatūrai jābūt vismaz 12 °C.

Lai nodrošinātu labu ražu, augam visā veģetācijas periodā jāsaņem pietiekami daudz barības vielu. Gan siltumnīcā, gan atklātā laukā gurķus ieteicams stādīšanas laikā apgādāt ar mēslojumu. Starp stādiem izveido caurumu un tajā ievieto Biolan Mēslojums tomātiem un dārzeņiem vai Biolan Dabīgo mēslojumu un gurķi visu vasaru varēs saņemt nepieciešamās barības vielas bez papildmēslošanas. Vienam gurķu stādam nepieciešami aptuveni 7 dl Tomātu un dārzeņu mēslojuma vai 1,5 litri Dabīgā mēslojuma. Augu saknes pašas uzņem barības vielas pēc vajadzības, ja mēslojums netiek sajaukts ar augsni, bet tiek atstāts kā viendabīgs mēslojuma rezervuārs, pārmēslošanas risks nepastāv. Ja vēlaties ērtu un vienkāršu audzēšanas risinājumu, izmantojiet Biolan Augsnes maiss augu audzēšanai, kas satur visas nepieciešamās barības vielas trim augiem visai vasarai. Šajā gadījumā papildu mēslošana nav nepieciešama – atliek tikai regulāri laistīt. Biolan Trauks laistīšanai no apakšas atvieglo mitruma nodrošināšanu audzēšanas maisam. Viens gurķu augs karstā laikā var viegli "izdzert" trīs litrus ūdens dienā.

Biolan Kasvusäkissä on mukana varastolannoitus, josta riittää ravinteita kolmelle taimelle koko kesäksi eikä erillistä lannoitusta tarvita.

Gurķiem nepieciešams daudz ūdens

Gurķa sakņu sistēma ir samērā vāja, tāpēc augsnei jābūt irdentai, bagātai ar organiskajām vielām un spējīgai labi saglabāt mitrumu. Lielākais ūdens patēriņš ir ražas veidošanās posmā – šajā laikā mitruma trūkums var ievērojami samazināt ražas apjomu un kvalitāti Biolan Trauks laistīšanai no apakšas atvieglo maisos augošu gurķu laistīšanu.

Siltumnīcā gurķu stādus atbalsta, lai tie augtu uz augšu – tas atvieglo ražas novākšanu un nodrošina labāku gaisa cirkulāciju. Atklātā laukā gurķiem  ļaut augt pa zemi, taču ražu iespējams uzlabot, audzējot tos atbalstot ar tīkliem, kas nodrošina labāku ventilāciju.

Gurķus novāc, tiklīdz tie ir gatavi. Regulāra novākšana palīdz augam koncentrēt enerģiju jaunu augļu veidošanai. Ideāls gurķis ir zaļš, ar nedaudz raupju virsmu. Ja gurķis kļūst dzeltenīgs, tas norāda, ka ir pārgatavojies.

Gurķi aug vislabāk siltos apstākļos. Atklātā laukā pavasara un rudens temperatūras svārstības var mazināt, izmantojot agrotīklus vai tuneļus, kas palīdz augsnei ātrāk iesilt. Lai pasargātu gurķus no vēja, var stādīt kukurūzu rindu ziemeļu pusē kā dabisku aizsargbarjeru.

Biolan Kasteluallas helpottaa kastelua.

Gurķu šķirnes – izvēlieties atbilstoši audzēšanas vietai

Gurķus var audzēt gan siltumnīcā, gan atklātā laukā. Siltumnīcas gurķu augļi parasti ir gari, un tiem ir nepieciešami siltumnīcas apstākļi, lai iegūtu labu ražu. Lauka gurķi ir izturīgāki un piemēroti audzēšanai arī siltumnīcā.

Partenokarpu gurķu šķirnes ražo augļus bez apputeksnēšanas, jo tām ir tikai sievišķie ziedi. Šīs šķirnes var veiksmīgi audzēt gan siltumnīcā, gan atklātā laukā, arī zem agrotīkliem. Tie neveido sēklas. Retos gadījumos attīstās atsevišķi putekšņveida ziedi. Kad lauks tiek apputeksnēts ar putekšņlapu ziedputekšņiem, augļos veidojas sēklas un gurķis kļūst neformāls. Pašreizējās jaunakās gurķu šķirnes ( siltumnīcu un lauku gurķu) ir gandrīz bez rūgtuma, kas nozīmē, ka gurķim nav rūgta garša, pat ja augs kādu laiku cieš no ūdens trūkuma.

Izmēģiniet šīs siltumnīcas gurķu šķirnes

Baby F1 – kompakts gurķis, kas lieliski piemērots arī audzēšanai podos un konteineros. Veido nelielus, garšīgus augļus, aptuveni 8–10 cm garus.

Euphya F1 – ātri augoša un augstražīga šķirne, īpaši piemērota hobiju siltumnīcām. Veido garus, tumši zaļus augļus un laba izturība pret slimībām.

Futura F1 – veselīga šķirne ar augstu ražību. Labi pielāgojas zemākām siltumnīcas temperatūrām.

Passandra F1 – izturīga un agrīna šķirne. Veido tumši zaļus augļus, 15–20 cm garus.

Picolin F1 – kompakts un ļoti ražīgs gurķis, kas veido garšīgus, gludus un sulīgus augļus.

Labākās gurķu šķirnes audzēšanai atklātā laukā

Diamant F1 – agra un ražīga šķirne un izturīgs pret slimībām. Labi ražo pat vēsākās vasarās.

Gunnar F1 – garšīgs un bagātīgi ražojošs gurķis.

Partner F1 –piemērota gan laukā, gan siltumnīcā. Laba uzglabāšanas kvalitāte.